Haber

Soma madencileri İncirlik Üssü’nden helikopterlerle deprem bölgesine gidiyor

ADANA’da deprem için lojistik merkeze dönüştürülen İncirlik 10’uncu Tanker Üs Komutanlığı’na gelen Somalı maden işçileri, helikopterlerle deprem bölgesine gidiyor.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli 7,7 ve Elbistan merkezli 7,6 büyüklüğündeki depremler toplam 10 ilde yıkıma neden oldu. Depremde çok sayıda bina çökerken, çok sayıda kişi enkaz altında kaldı. Enkaz altında kalanları kurtarmak için deprem bölgelerine yardım ekipleri sevk edildi. Ayrıca çeşitli ekipler ve Türkiye’nin birçok noktasından toplanan yardım malzemeleri deprem bölgelerine ulaştırılmaya başlandı. Bu kapsamda Türk Silahlı Kuvvetleri de yardım çalışmalarına destek vermektedir. Adana’da bulunan İncirlik 10. Tanker Üs Komutanlığı, uçak ve helikopterle gelen yardım ekiplerinin ve erzakların toplandığı lojistik merkeze dönüştürüldü. Gün içinde onlarca helikopter ve uçak, yardım ekipleri ve malzeme taşıyan bölgeye geliyor. Bu kapsamda Manisa Soma’dan gelen maden işçileri, helikopterlerle deprem bölgelerine yardım edecek.

‘NEFES OLACAĞIZ, UMUT OLACAĞIZ’ Madencilik personel şefi Ümit Şahin, depremin olduğu günden bu yana enkazdaki arama kurtarma çalışmalarına istekli ekiplerle destek verdiklerini söyledi. Şahin, “Bu gibi durumlarda moloz altında çalışabilen tecrübeli madencilerle umut olmak, nefes almak, hayat olmak için o noktalara gidiyoruz. Bu arkadaşların hepsi gönüllü geldi. 100 kişi var ama gönderdik.” Daha önce 300 kişi. Toplamda 400 kişi vardı” dedi.

Manisa Soma’dan geldiğini belirten maden işçisi Selahattin Adıgüzel, “Yüreğimiz yandı. Maden çökmesinde arkadaşlarımızı kaybettik. Burada da benzer bir durum var. Üstlerimizle elimizden geleni yapacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu